ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Svatba na Bali

6 srpna 2017 1 Komentář
DCIM100GOPROG0023947.

Náš nový domeček na Bali, do kterého se budeme už za pár dní stěhovat, a kam za námi můžete přijet i vy, je už téměř hotový. Často tam jezdíme sledovat, jak práce postupují a při této příležitosti se i potkáváme s naším balijským kamarádem Konokem, který jako jeden z mála lidí okolo našeho domu mluví anglicky.

IMG_2198

Při našem rozhovoru se Konok zmínil o tom, že se bude brzy ženit a rád by nás na svoji velkou životní událost pozval. Neváhali jsme a pozvání přijali.

O tradicích balijské svatby jsme nevěděli skoro nic. Jak se vhodně obléknout? Co přinést za dary? Nebo co se od nás vlastně očekává? Ačkoli mě to ponechávalo naprosto chladným, Zuzka se rozhodla, že si o tom něco málo předem zjistí.

Klasická svatba, na kterou jsme zvyklí z Čech, trvá většinou jeden den. Oproti tomu taková svatba na Bali je záležitost celého týdne, během kterého se konají různé svatební obřady. Pro místní je velká pocta, když se na jejich svatbě objeví běloch takzvaný „bule“. Údajně to přináší novomanželům štěstí. Náš kamarád = ženich Konok neponechal nic náhodě, a tak jsme nebyli jediní „bule“ na svatbě.

Svatba na Bali

Zuzka si na svatební oslavu koupila klasické balijské společenské šaty, které tvoří sukně (sarong) a halenka (kebaya). Muži zde na příležitosti nosí také sarong, tedy pestrobarevnou sukni, do čehož se mi moc nechtělo a tak jsem se oblékl do klasických kalhot a košile.

Svatba na Bali

Byli jsme pozváni až na samotný závěr svatby – na oslavu. Ta se konala jen pár minut jízdy od našeho současného bydliště a tak jsme se na cestu vydali na skútru. Zuzka musela jet bez helmy, aby se jí nerozcuchal drdol, který je místním typickým slavnostním účesem.

DCIM100GOPROG0013932.

Oslava se konala v pronajatém balijském domě, u vstupu do zahrady stál malinký stánek, kde si nově příchozí hosté mohli vzít malé občerstvení.

Svatba na Bali

Na výběr jsme měli pytlíčky buráků, sladké rolády, lupínky s příchutí ryb a další dobroty, které jsme nebyli schopni identifikovat.

Svatba na Bali

Zapsali jsme se do knihy hostů a prošli honosně zdobenou bránou. Oslava se odehrávala na malém dvorečku, kde se hosté bavili mezi sebou a posedávali na zdobených židlích. Musím se přiznat, že jsem trochu doufal ve velkolepou oslavu s naraženým soudkem piva, ale tak to prostě na Bali nechodí. Oslavy se vedou ve velmi poklidném duchu. Hosté přichází a odcházejí na oslavu v průběhu celého dne, někteří pouze popřejí novomanželům a odejdou a někdo se zdrží déle.

zaz na bali

Celý dům byl vyzdobený pestrobarevnými šátky, dekoracemi, lampióny, květinami a fotkami novomanželů.

Svatba na Bali

Po příchodu nás přišli uvítat ženich s nevěstou, kteří střídavě pobíhali mezi hosty. Novomanželé byli oblečeni do tradičních honosně zdobených šatů, ke kterým patří i výrazné líčení, a to včetně tváře ženicha. Na hlavách měli navíc oba usazeny velké zlaté koruny.

Svatba na Bali

Tradiční hostina probíhala formou bufetu s klasickým indonéským jídlem – rýží, nudlemi, zeleninou, vejci a masem. Jídlo jsme na svatbě konzumovali z pletených košíčků.

jidlo

Celkově na nás svatba působila velice klidně a nepodobala se té klasické, na kterou jsme zvyklí z Čech.

Náramky z Bali

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.