ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Jak jsme hledali a našli dům na Bali

9 červnaec 2017 3 Komentářů
Uvodka

Den po zveřejnění předchozího článku jsme našli naše vysněné místo – dům na Bali. Úplně nová vilka s dvěma ložnicemi, bazénem, dřevěným altánkem a výhledem na rýžové políčko se stane od srpna našim novým domovem.

Bali ubytovani

V domě neplánujeme být sami. Druhý pokoj bude připraven pro naše hosty, rodinu, přátelé a lidi, kteří míří na dovolenou snů na Bali. Máme spoustu plánů a nápadů, ale o tom zase příště.

kokos

Na Bali jsme, po osmi měsících na Zélandu, přiletěli 20. června. Naše mise byla jasná – najít dům. Nejjednodušší cestou je hledat na internetu, kde jsou ale ceny za pronájem nemovitostí přemrštěné. Protože jsme na Bali nepřijeli s miliony na účtu, zvolili jsme složitější cestu hledání bydlení – objíždět pobřeží ostrova a ptát se místních.

Teda vlastně přijeli jsme sem jako „milionáři rupií“, což je vzhledem ke kurzu 100 tisíc rupií = 172 Kč, výrazný rozdíl.

Bali pole

Začínali jsme na jihu Bali, na poloostrůvku Bukit (v překladu „kopec“), kterému se často přezdívá surfařský jih a je velmi odlišný od zbytku ostrova. Krajina tu není tak barevná a na Bukitu nenarazíte na žádná rýžová políčka nebo palmové háje. Tento nedostatek však jih dohání úžasnými velkými útesy a nejkrásnějšími plážemi s velkými vlnami a průzračnou vodou široko daleko.

Balangan

Ještě ze Zélandu jsme si zabookovali ubytování a po příletu jsme každý den ráno vyráželi na pronajatém skútru hledat „náš“ dům a také objevovat krásy Bali. Bohužel jsme po týdnu prozkoumávání jihu žádné vhodné místo nenašli, a tak jsme se vydali dál.

grey Bali map

Jeli jsme se podívat podél východního pobřeží, které nás příliš neoslovilo. Černé pláže mají rozhodně něco do sebe, ale cítili jsme, že to není zkrátka „ono“ a dál jsme nepokračovali.

Vychod bali

Dalším logickým krokem bylo vydat se na západ, kde jsme si také našli naše současné bydlení – hodně levné, ale slušné ubytování, dokonce s bazénem. Nemilým překvapením bylo, že tu neteče teplá voda. Aspoň jsem se začala konečně otužovat.

7

Pokud se vydáváte z jihu na západ, musíte projet skrz Kutu – Denpasar, nejrušnější místo na ostrově. Město plné turistů, plážemi plnými lidí a hlavně s naprosto neuvěřitelnou dopravou, jsme okamžitě vyloučili. Tady bydlet nechceme.

doprava na bali

Severně od Kuty jsme zastavili v Canggu. A právě na okraji této oblasti, tam, kde je tak akorát klid, ale zároveň je to i blízko do turisticky oblíbených míst, stojí „náš“ dům. Je nedaleko od krásné pláže, kde rozhodně není hlava na hlavě, ale zároveň si zde můžete koupit čerstvý kokos nebo kávu a v klidu relaxovat nebo surfovat.

kokos canggu

Naučit se surfovat je jedním ze Zbyňkových snů a proto jsme rádi, že budeme žít v surfařské oblasti a ne třeba na severu nebo západě ostrova, kde nejsou na tento sport vhodné podmínky.

.

V každé oblasti, kterou jsme projížděli na skútru, a líbilo se nám tam, jsme koukali po cedulích „dům k pronájmu“ anebo jsme oslovili někoho z místních a vyptávali se jich.

balijec

Nosili jsme s sebou papír s textem v indonéštině, co přesně hledáme. Většina místních totiž nerozumí anglicky. Balijci byli ve většině případů velmi ochotní a protože „zrovna“ neměli nic na práci, nasedli na motorku a dovedli nás k nejrůznějším domům. A právě díky zemědělci jménem Made, který o sobě mluvil v třetí osobě a vypadal, že neumí do pěti počítat, jsme našli naše místo. Děkujeme Made.

sedlák

Během hledání jsme se byli také podívat dál, na místech, která turistický ruch ještě nezastihl. Díky naší „misi najít dům“ jsme poznali Bali z úplně jiného pohledu a hlavně jsme se dostali blíž k místím lidem. Když jsme měli hlad a široko daleko nebylo žádné občerstvení, oslovili jsme Balijku, jestli by nám neuvařila nudle nebo rýži. Nebyl to problém.

Naopak na drobné komplikace jsme narazili při placení zálohy na dům.

IRD

To byste nevěřili, jaký je problém vybrat na Bali větší hotovost, strávili jsme tím 4 hodiny. Po nekonečném hledání nějaké banky, přejíždění na skútru ucpanými ulicemi Kuty, jsme naštěstí uspěli. Vzhledem k tomu, že na Bali mají nejvyšší bankovku s hodnotou pouze 100 tisíc rupií (v přepočtu 172 Kč), jsme si odnášeli z banky tlusté paklíky peněz.

O tom, co všechno je na Bali jinak, napíšu brzy článek. Zatím jsme připravili první fotogalerii z Bali plnou krásných pláží, přírody, indonéského jídla i rušné dopravy.

Galerie

Fotky ze života na Bali také pravidelně přidáváme na náš Instagram.

korálkové náramky

Minerální náramky

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.