ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Dovolená na Bali

13 května 2018 1 Komentář
7_vodní_palác_bali

Rozhodli jsme se jet na dovolenou na Bali. Zní tu trochu zvláštně, když na Bali žijeme, ale je to v podstatě to samé, jako když jedete z Pardubic na Šumavu nebo do pražské ZOO.

Ostrov Bali je svou rozlohou srovnatelný s průměrným českým krajem, ale abyste poznali všechny krásy Bali a jeho okolí, bylo by to tak na měsíc cestování.

1_Bali

Jih ostrova nabízí krásné bílé surfařské pláže a vysoké útesy, vnitrozemí ostrova je plné rýžových políček, vodopádů, sopek, hor a balijských chrámů. Východní cíp je typický svými černými plážemi a možnostmi poznávat podmořský život se šnorchlem.

Tak když jsme měli začátkem května v naší vilce volno bez hostů, rozhodli jsme se toho využít a vyrazit za dobrodružstvím. Chtěli jsme navštívit naše oblíbená místa a také objevit plno nových.

Lodí jsme dorazili na jeden ze tří ostrůvků Gili na Gili Air, který svoji rozlohou 15km2 a zákazem provozu aut a motocyklů připomíná ráj na zemi.

2_bali dovolená

Gili ostrůvky jsme navštívili poprvé v prosinci 2014 a mnoho se toho změnilo. Zatímco tři roky zpátky jsme vystupovali z lodi do vody přímo na pláži, dneska už mají postavený přístav, všude je plno restaurací a možností ubytování.

Co nás ale překvapilo ze všeho nejvíce, byly hromady sutí a nově vybudované betonové okraje ostrova. Představte si, že tam kde byla dříve pláž s pozvolným vstupem do moře je nyní velký betonový schod a až za ním začíná pláž.

3_ananas na Bali

Nedávno jsme se dívali na dokument o globálním oteplování s Leonardem DiCaprio s názvem „Je s námi konec?“. Mluví se tam mimo jiné o zvyšování hladiny oceánů jako o jednom z důvodů oteplování. Miami zvedá své pobřeží a některé ostrůvky v Tichomoří se pomalu potápí. Napadlo nás, že by to mohl být i důvod, proč zvedají pevninu na ostrůvku Gili.

Je to pouze naše domněnka, která nám začala připadat mnohem skutečnější po tom, co jsme objevili místo, kde jsme byli v prosinci 2014 ubytovaní.

FOTO 2014_dovča

Poznali jsme to podle domku na stromě, který byl typický pro pláž u našich bungalovů. Koncem roku 2014 byla za domkem na stromě relativně dlouhá pláž plná lehátek a stolů, kde jsme s oblibou snídali. Nyní jsme našli strom, který byl za přílivu skoro ve vodě. Po baru a lehátkách ani vidu ani slechu. Mrzí mě, že k tomu nemáme fotodokumentaci.

Snad jen jedno foto srovnání. Zatímco před třemi lety byly všude po plážích ostrova barevné cedule, tentokrát jsme je našli trochu jinak.

Kolaz_Gili

Ostrůvek Gili Air má i přes své stavební úpravy a příval turistů své kouzlo a stojí za to ho navštívit. Měli jsme krásné ubytování u pobřeží v klidné části ostrova.

4_lodě_lombok

Půjčili jsme si kola a jezdili křížem krážem a hledali místa, kde nafotíme novou kolekci náramků. Focení nám vždy zabralo většinu dne a tak naši dovolenou z legrace hodnotíme jako služební cestu.

5naramky z Bali

Nejkrásnější z Gili ostrůvků je jednoznačně nejmenší z nich, Gili Meno, kde jsme strávili jeden celý den.

6_bali zuzka

Po návratu zpět na Bali naše dovolená nekončila. Ubytovali jsme se nejprve v Candidaese a poté v Amedu a navštívili jsme řadu krásných míst.

  • Vodní Palác Ujung

Místo, které si nás naprosto získalo. Málo turistů, pěkná architektura a seshora nádherný pohled na celý vodní palác s vyhlídkou na moře.

palac

  • Chrám Lempuyang

Další plánovanou zastávkou byl známý chrám s vyhlídkou na třítisícovou aktivní sopku Agung. Náš skútr měl co dělat, aby cestou po strmých serpentýnách neuvařil motor. Z tohoto místa máme smíšené pocity. Každý chce mít fotku se sopkou v pozadí a podle toho to také u chrámu vypadá. Turisté tvoří dlouhou frontu, balijec píská na píšťalku a volá „další, další, ..“. Sotva jsem stačila zapózovat, už se do záběru hnali týpci předvádějící jakési bojové umění. ¨

vyhled_na_agung (1)

  • Vodní palác Tirta Gangga

8_tirta_ganga

Kouzelné místo, jehož ústředním lákadlem je možnost projít se po kamenech na vodní hladině a nakrmit kapry, které vám pro kus žvance div neskočí za krk.

9_náramky_bali

  • Obří houpačka

Asi nejvíce se mi, jakožto milovnici výšek, horských drah a adrenalinu líbilo na obří houpačce s krásným výhledem na moře, kde bych se nejraději houpala ještě teď.

10_houpačka_bali

Naši dovolenou hodnotíme jako více než vydařenou, sluníčko svítilo od rána do večera a viděli jsme spoustu krásných míst. Doporučení všem, kteří se chystají na dovolenou na Bali, nevynechejte ze svého programu památky na východním cípu Bali a pokud chcete maximálně zrelaxovat, navštivte krásné pláže a palmové háje na ostrůvcích Gili.

11_náramky_zaz beads

Na Bali vyrábíme také náramky, maly a lapače snů z minerálních kamenů plné pozitivní energie 

Náramky z Bali

  • ZazWorld
    J.P. Sedlo

    Perfektní nápad… Dovolená je něco jiného než každodenní boj o peníze na kus žvance s prominutím.Dovolená může být i kousek za humnama:-) Kdybychom se dokázali koukat na život trochu jinak, asi by tak trochu byl život jednodušší… Taková poloviční dovolená pořád. Mám dojem, že to je právě to, o co usilujete… A navíc je fakt super, že na Bali je pořád teploučko:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.