ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Pozitiva života na Bali

23 srpna 2017 3 Komentářů
DCIM100GOPROG0084138.

Pro život na Bali jsme se rozhodli hned z několika různých důvodů. Hlavním motivem však bylo splnit si sen a žít v zemi, kde je moře a celoročně teplo. Vždycky, když jsme byli na týdenní dovolené u moře, tak jsme si říkali „kéž bychom tu žili“. Mít možnost zajet si kdykoliv na pláž a nasát atmosféru „dovči“ nebo se jen tak vykoupat ve vlnách je prostě super.

.

Ale..

Odstěhovat se do neznámé země s tak rozdílnou kulturou není snadný úkol. Musíme přiznat, že jsme několikrát zvažovali odjezd domů. Naštěstí jsme všechny dosavadní komplikace překonali a návrat zatím nechystáme. Tady je pár důvodů, proč oceňujeme život na Bali.

 1. Příroda

Bali je jedním z 17 508 indonéských ostrovů, které překypují životem a krásnou přírodou. Ostrov o rozloze asi jako polovina středočeského kraje nabízí kilometry pláží, útesy, vlny na surfování, vysoké sopky ve vnitrozemí, terasovitá rýžová pole a tropický prales.

Bali.

 2. Počasí

Za největší výhodu považujeme počasí. Ostrov Bali se nachází v rovníkové oblasti tropů a lidé tady znají jen dvě roční období – sucho a deště, přičemž teploty vzduchu se celoročně pohybují kolem 30 stupňů.

zapadni pobrezi bali

Období dešťů, co si pod tím představit? Sami jsme na to trochu zvědaví, ale ze zkušenosti z naší první dovolené na Bali v dešťové sezóně v prosinci 2014 víme, že pršelo často v noci, ale během dne minimálně. Velkou výhodou na Bali je celoroční přítomnost slunečního svitu a to je k nezaplacení. Sluníčko zlepšuje náladu.

Balian

3. Jiný životní rytmus

Jediný stres na Bali je takový, jaký si sami vytvoříte. Balijci jsou úplně v pohodě, mistři světa v tom mít „něco na háku“. Nepřijdou včas? Neudělají to, na čem jsme domluvení? No a co jim to je jedno. Kdo chce žít na Bali a nezbláznit se, musí se prostě přizpůsobit.

balijci

Nikdo tu nikam nespěchá. Balijci nejsou, až na některé výjimky, zvyklí moc pracovat. Většina odborníků, kteří tu něco „dělají“, jako například servis elektroniky nebo zaměstnanci v lepších restauracích a bankách jsou z okolních indonéských ostrovů. Místní nejčastěji potkáte ležet v nějakém jejich krámku na způsob garážového prodeje kombinovaného s občerstvením.

Balijci

4. Nové příležitosti a možnosti obživy

Nemůžeme říct, že by nás naše zaměstnání v ČR nebavily. Zuzka pracovala v marketingu a já jako projekťák v automobilové firmě. Spíš ten uspěchaný způsob života „do práce/ z práce“ byl hlavní důvod, proč jsme odjeli do světa s vidinou zkusit něco jiného. Neměli jsme jasný plán, ale nové příležitosti se začaly pomalu objevovat. Nyní Zuzka prodává náramky vlastní výroby a tvoří si tak svůj příjem >> = E-SHOP =. Začínáme také poskytovat ubytování a služby Čechů, kteří za námi míří na dovolenou.

Puleno5. Volný čas

S předchozím bodem souvisí i to, že si můžeme udělat čas pro sebe prakticky, kdy se nám zachce. Pravda je však taková, že neustále něco zařizujeme, Zuzka většinou celé dny vyrábí náramky a já řeším věci okolo domu. Jsme ale pány svého času, a když se rozhodneme, tak můžeme trávit dny u moře a pracovat třeba po večerech.

zaz na bali

6. Levné místní jídlo a ceny obecně

Stejně jako všude v Asii se tu dá levně najíst přímo na ulici.

warung

Když náš omrzí rýže nebo nudle a chceme si dát něco evropského, tak to také nestojí majlant. Ceny dražších jídel jsou srovnatelné s cenami v českých restauracích. Celkově jsou tu ceny celkem příznivé, a pokud se nenecháte napálit od místních prodejců, seženete pěkné věci za dobré ceny.

Ubud.7. Dostupná zdravotní péče

Díky turistickému ruchu poskytuje Bali solidní zdravotní péči. Naštěstí jsme těchto služeb zatím využít nemuseli, ale pokud by taková situace nastala, můžeme navštívit nedalekou nemocnici australského standardu.

Vyplatí se jet na dovolenou na Bali?

Z výše zmíněných důvodů rozhodně ano! Cena letenek na Bali je oproti například destinacím jižní Evropy vyšší, ale díky místním příznivým cenám ubytování, jídla, služeb a suvenýrů se investice za letenky vyrovná. Navíc Bali je ostrovem s neuvěřitelnou energií a stojí za to ho navštívit.

Náramky z Bali

 • ZazWorld
  Vendy

  Zbynku,krasne napsany clanek …. muzu jen zavidet Vase mladi a jazykove schopnosti – ty nemam a proto musim zit v tom ,,uspechanem,, evropskem zivote

 • ZazWorld
  Filip

  Vendy, cestovat se dá v jakémkoli věku, pár slov a vět se naučíte během dvou měsíců. “Musím žít v uspěchaném životě” je výmluva, nezlobte se na mě. Chce to lepší náhled a chuť to udělat 🙂 Ať se daří!

 • ZazWorld
  Jiří

  Ahojte,jste ještě na Bali.Máme ho v plánu navštivit a chtěl jsem od vás získat informace, Jezdíme individuálně.
  Díky za zprávu Jiří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.