ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Tropické ovoce na Bali

7 dubna 2018 1 Komentář
uvodka_ovoce_bali (1)

Jednou z výhod života na Bali je možnost pochutnávat si na čerstvém exotickém ovoci. Jaké tropické ovoce je naše oblíbené a které nám nic moc neříká? Víte jak chutná takový Rambutan, Mangostan nebo Salak?

.

Dračí ovoce (Dragon fruit)

Draci_ovoce_Bali

Dračí ovoce je na Bali rozšířené asi jako jablka v Čechách.
Toto exotické ovoce svojí chutí připomíná kiwi, angrešt nebo meloun a je plné vitamínů a antioxidantů.♥ Tvoří nedílnou součást našeho každodenního jídelníčku. K snídani milujeme smoothie nápoje právě s dračím ovocem.

Dračí_ovoce_smoothie

Jedná se o plod kaktusu, který má mnoho odrůd. V Čechách se nejčastěji setkáte s dovozem odrůdy “blanca”, která má místo svítivě růžové dužiny barvu bílou.

CENA: 20 Kč/ kg

.

.

Rambutan (v překladu „chlupatý“)

Ovoce svojí velikostí i tvarem trošku připomíná švestku, ale na povrchu je pokryto vrstvou měkkých ostnů. Jedná se o plod stromu a na Bali ho často zakoupíte i s větví. Pod sytě červenou slupkou se ukrývá rosolovitá průhledná dužina. Ta je velmi vodnatá a chutná, je sladká s jemně kyselým nádechem!

Ranbutan_a_naramky

Rambutan se pěstuje jen v rovníkových oblastech a patří mezi nejkvalitnější druhy tropického ovoce.

Naše hodnocení:

CENA: 22 Kč/ kg

3.

..

.

Mango (nejpěstovanější ovoce na světě)

Mango, nejpěstovanější ovoce na světě, který většina z nás někdy jedla. My se musíme přiznat, že nám dříve mango v ČR vůbec nechutnalo. Proto jsme byli příjemně překvapeni jeho chutí na Bali. Asi je to tím, že máme možnost ho konzumovat čerstvé.

Mango_naramky

Mango má spoustu barev od žluté až do zelena. Pod tuhou slupkou se skrývá oranžová dužina, kterou je nejlepší vyjíst lžičkou.

Naše hodnocení:

CENA: 21 Kč/ kg

5

..

.

Papája

Papája je takové velké mango, které má uprostřed místo velké pecky tmavá semínka. Svoji chutí připomíná žlutý meloun. Nám ani jednomu moc nechutná, proto papáju nekupujeme.

papaja_náramky

CENA: 12 Kč/ kg

1

.

.

Mangostan

Ovoce s chutí hroznového vína, ananasu, grapefruitu a broskve.

Mangostan je veliký asi jako běžné rajče a má velmi silnou slupku. Po oloupání můžeme sníst několik měkkých dílků, které mají bílou barvu.

Mangostan_bali

Jsou mu přisuzovány mnohé léčivé účinky, působí proti zánětům a bakteriím.

CENA: 33 Kč/ kg

5

..

.

.Salak (hadí ovoce)

Povrch salaku vypadá jako hadí kůže a uvnitř připomíná vzhledově stroužky česneku. Salak je plodem palmy a je chutný jen když je opravdu zralý.

salak

Díky tuhé slupce má velkou trvanlivost.

CENA: 22 Kč/ kg

3

..

.

Durian (smradu pán)

Durian_bali

Díky jejich zápachu existují v oblastech pěstování dokonce oficiální zákazy vnášet tento plod do hotelů a letadel. Durian je zelená nebo zelenohnědá koule, která je poměrně velká – skoro jako lidská hlava.  Dokonce je to jeden z největších ovocných plodů vůbec. Povrch plodu je pokryt velmi ostrými trny, pod kterými se ukrývá sladká dužina.

CENA: 25 Kč/ kg

2

 

.

Ananas

Tohle ovoce nám je dobře známé, můžeme si ho v podstatě celoročně koupit normálně v supermarketu i v Čechách. Velký rozdíl je ovšem ve velikosti! Z ČR jsme zvyklí na poměrně velké plody, převážně z jižní Ameriky. Ale na Bali mají ananas zhruba 2x menší, chuťově je ale skoro stejný.

ananas_na_bali

Jsou známé jeho detoxikační a protizánětlivé účinky. Ve velkém množství může prý způsobit i bolest hlavy.

CENA: 10 Kč /ks

4

.

.

Meloun

Melounů tu mají celou řadu, od klasických vodních melounů, které mají buď červenou nebo žlutou dužinu, až po tzv. meloun Cantaloupe, který je dužinou spíše podobný mangu nebo meloun Gallia, který je velký asi jako grep. U nás vede klasika, nejraději si kupujeme vodní meloun s červenou dužinou.

Meloun_na_pláži

V tropických teplotách je studený meloun skvělé osvěžení.

Cena: od 9 Kč/ kg

4

.

.

Banány

Žlutý banán je klasika. Co je ale zajímavé, zatímco v ČR značí zelená barva banánu nedozrálost, tady jsou zelené banány často velmi chutné.

banány (1)

Baby banánky (foto) jsou asi nejchutnější, mají podstatně tenčí slupku a mnohem rychleji se kazí.

banany s naramkama

Oblíbené jsou na Bali také banány na vaření. Místní jimi často nahrazují brambory. Dají se vařit, péct i smažit, ale za syrova se jíst nedají.

Cena: Dle druhu od 15 Kč/kg

4

.

.

Avokádo

Avokádo zná asi každý. V Česku je však tato plodina předražená a najít v obchodě zralé avokádo bylo někdy dost těžké. Tady na Bali je avokádo levné a dostupné a my ho rádi používáme na pečivo místo másla a nebo jako přílohu k jídlu.

avokádo (1)

Cena: od 10 Kč/ ks

5

.

.

.Mladý kokos

Jednou z věcí, na kterou jsme se na Bali těšili je mladý kokos🍈. Dá se tu koupit na každém rohu a kokosová voda, kterou pijeme brčkem přímo z kokosu je vynikající.

Kokos_bali

Navíc je prý tento lahodný drink plný vitamínů a minerálních látek přezdívaný jako přírodní iontový nápoj. Mňam!

Cena: 12 Kč/ ks

 

 

Náramky z Bali

  • ZazWorld
    Štěpán

    Ahoj máte to tam dost hezkých očích
    Ale. Nejvíc se mi líbila ta pytayha
    Mám otázku kde se pěstuje????????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.