ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Práce na Novém Zélandu

8 června 2017 7 Komentářů
DCIM100GOPROG0043273.

19. června opouštíme po 8 měsících Nový Zéland. Život na druhé straně světa je zajímavý a pestrý, ale drahý. Naše víza nám umožňují na Zélandu legálně pracovat a tak jsme té možnosti využili. Oba jsme v Čechách vystudovali vysokou školu a pracovali v mezinárodních korporacích. Tady jsme si ale cíleně hledali zaměstnání mimo náš obor. Jednak tu není snadné najít odbornou práci, ale hlavně jsme chtěli cestovat, přesouvat se z místa na místo a vyzkoušet něco nového. Ale od začátku…

grey-world-map_1053-431

Na Nový Zéland jsme přiletěli v půlce října 2016. Prvních pár týdnů jsme se tu rozkoukávali a woofovali. A právě na jednom skvělém woofingu u Karen a její rodiny vydělal Zbyněk první novozélandský dolar.

Kreslení na zakázku

S Karen, u které jsme pracovali za stravu a ubytování, jsme se brzy spřátelili a tak přišla řeč i na to, že Zbyněk hezky kreslí. Požádala ho, aby místo práce na zahradě, nakreslil obrázek automobilu jako dárek pro jejího kolegu z práce. Z výtvoru byla Karen naprosto nadšená a nabídla Zbyňkovi, aby nakreslil další auto, Landrover ze sbírky z jejich garáže za odměnu 100 dolarů.

Auto

V listopadu jsme se přesunuli na další woofing do přímořského městečka Paihia na severu. Tam se nám tak zalíbilo, že jsme se rozhodli najít si placenou práci a strávit zde celé novozélandské léto. Vyrobila jsem inzerát na městskou nástěnku a přidala příspěvek na FB města s tím, že sháníme práci.

IMG_20161116_133634

Zahradník

Během pár minut se ozvala paní ze Sunseeker Motelu s nabídkou práce zahradníka pro Zbyňka! Bylo potřeba připravit zahradu okolo jejich chatek na sezónu. Práce zahrnovala pletí okolo okrasných stromků, péči o zeleň a ježdění se zahradním traktůrkem. Zbyněk si práci pochvaloval, pracoval na čerstvém vzduchu, opaloval se a stihl poslechnout čtyři audio knihy. Hodinová čistá mzda 17$/ h nebyla vůbec špatná.

IMG_20161119_132506

Barmanka

Po pár dnech shánění práce se usmálo štěstí i na mě. Nastoupila jsem na pozici barmanky do restaurace Swordfish club. Jak sám název napovídá, jedná se o klub rybářů (převážně důchodového věku), kteří svoji „klubovnu“ – bar/restauraci otevírají široké veřejnosti. Během rušné letní sezóny bylo toto místo plné turistů.

IMG_20161205_172258_edit

Pendlovala jsem mezi dvěma pobočkami restaurace. Jedna je přímo v Paihie a druhá naproti na pobřeží poloostrova v kouzelném městečku Russell, kam jsem jezdívala lodí. Nejvíc jsem na své práci milovala výhled na oceán.

16114141_10208525942288232_1635150547745374742_n

Pracovala jsem nejen jako barmanka a servírka, ale také měla na starost úklid celé restaurace. Dostávala jsem 16,5 dolaru za hodinu (hrubého) a počet pracovních hodin se týden od týdne lišil a pohyboval se mezi 20 – 40 hodinami, což bylo skvělé, protože jsem měla i dost volného času užívat si slunečného léta na pobřeží Tichého oceánu.

DCIM100GOPROGOPR2544.

Poté, co Zbyněk obhospodařil celou zahradu, začal shánět novou práci. Díky FB stránce městečka Paihia to bylo snadnější, než předpokládal.

Barman

Během chvíle měl domluvený pohovor ve vyhlášené „nalejvárně“ baru Thirty30. Jeho směna začínala každý den v 10.30 dopoledne, kdy připravoval bar k otevření. Odpoledne míval volná a do práce se vracel okolo 17h a pracoval jako barman až do ranních hodin. Celkem 25 – 40 hodin týdně za (toho času) minimální mzdu 15,25 $/h hrubého.

1

V Paihie jsme pracovali celou letní sezónu od listopadu až do konce února. Začátkem března jsem se vydali na road trip po Jižním ostrově procestovat pravou zemi Pána Prstenů. Cestu jsme zakončili v městě Nelson na severu Jižního ostrova, v oblasti, kde je jedna vinice vedle druhé. Zatímco já jsem woofovala jako au pair, Zbyněk si našel placenou práci. Objeli jsme pár vinic a na třetí z nich ho přijali.

Sběr Vína 

Na vinici pracoval týden a práce spočívala v jednoduchém sběru vína, které se stříhalo do připravených kbelíků. Nejednalo se o nijak náročnou práci a Zbyněk alespoň zjistil, jak se naše oblíbené víno vyrábí. Minimální mzda 15,25 $/h hrubého (březen 2017).

DCIM100GOPROG0083317.

Začátkem dubna jsme se přesunuli zpět na Severní ostrov do města Napier na východním pobřeží. Podzim se už ozýval a denní teploty začínaly velmi pozvolna klesat. To pro nás bylo znamením začít přemýšlet o tom, že Nový Zéland opustíme a přesuneme se někam dál. Nejdříve jsme si ale ještě chtěli vydělat nějaké peníze a tak jsme začali shánět práci. V Napieru bohužel žádné nástěnky ani skupiny na FB nefrčí, tak jsme vytiskli životopisy a obcházeli město.

Pokojská

Hned druhý den shánění práce mě přijali jako pokojskou do hotelu Navigate na pobřeží zálivu. Vyzkoušela jsem si úklid hotelových pokojů, kde muselo být všechno perfektní, každý detail, rozmístění mýdlíček , naaranžování ručníků, vše bylo jasně dané. Nejnáročnější bylo jednoznačně stlaní postelí a také zachovat si pozitivní mysl v kolektivu negativních kolegyň. Mzda 16 $/hod hrubého.

 10

Sběr Jablek

Zbyněk nastoupil na jablečný sad jako sběrač jablek. Lezl po žebříku a trhal jablka do velkého vaku, který měl na sobě připevněný. První den přišel z práce s tím, že horší a náročnější práci si ani nedokáže představit a dal hned výpověď.

 = Video =

Díky jednodenní výpovědní lhůtě pracoval na sadu celkem dva dny. Minimální mzda 15,75 $/h hrubého (sazba od dubna 2017).

7

Sběr Kiwi

Místo práce na jablečném sadu zkusil sbírat kiwi. Z počátku z toho měl obavy, protože sad kiwi připomíná jakési tunely a kdo je vysoký, musí se při práci příliš ohýbat.

5

Po zkušenosti ale může říct, že i s jeho výškou skoro 190 cm si až na výjimečné úseky nemohl stěžovat. Kiwi se sbírá v rukavicích a sběr není nijak náročný. Měl příležitost vydělat si tam celkem pěkné peníze (někdy až 20 $/h), protože byl placený od počtu nasbíraných košů kiwi a šlo mu to rychle od ruky. Velikou nevýhodou byla však závislost práce na počasí, to znamená, že když prší, tak se nepracuje. Bohužel byla druhá polovina dubna poměrně deštivá a tak si Zbyněk aktivně sháněl nějakou jinou práci.

Dělník v balírně jablek

A našel! Ke konci dubna se mu ozvali z balírny jablek, kde asi 14 dní předtím byl vyplnit žádost o zaměstnání. Jeho práce spočívala v balení jablek do krabic, pracovní doba 6:00 – 15:15. Hned třetí den práce se dokonce dočkal povýšení a měl tak na starost doplňování materiálu, což se mu líbilo mnohem víc, než jen monotónní balení jablek do beden. Pracoval za minimální mzdu 15,75 $/h hrubého a jeho pohled na celou tuto pracovní zkušenou shrnul ve svém statusu na Facebooku.

Snímek obrazovky 2017-06-08 v 19.23.42

Já jsem byla relativně spokojená s prací pokojské v hotelu. Když ale skončily velikonoční školní prádzniny a podzimní sezóna začala pomalu utichat, dostávala jsem čím dál méně směn. Rozhodla jsem se nastoupit do druhé práce, kterou mi dohodila manažerka hotelu.

Mytí nádobí

Začala jsem mýt nádobí v Gintrap restauraci. Nejprve jsem ale absolvovala vstupní pohovor:

Snímek obrazovky 2017-06-08 v 19.31.45

A tak jsem myla a myla, denně jsem umyla miliony talířů, hrnců, pánví a příborů. Nepřišlo mi to ale tak špatný, měli jsme v kuchyni dobrou partu a užili si spoustu srandy. Dlouhé desetihodinové směny a nebo ty dny, kdy jsem od rána uklízela v hotelu a odpoledne šla mýt nádobí, byly ale náročné. Na nádobí jsem pracovala celkem 5 týdnů za 16 $/h.

nadobi

Naše zélandská povolání nám asi chybět nebudou, ať už se jedná o práci za barem, na zahradě, v sadech, v továrně na jablka, v hotelu anebo v kuchyni. Oba se ale shodneme na tom, že to byly zkušenosti k nezaplacení a naše práce v kanceláři v Praze nám zpětně nepřijdou nijak zvlášť náročné.

 = Originální náramky z Bali =

 

 • ZazWorld
  Lenka

  Ahojda Zuzi, nemám bohužel vůbec čas číst tvoje články ,až dnes ráno,ve 4:30,kdy jsem dokojila našeho Domču,zadělala těsto na rohlíky, poklidila kuchyň,jsem nevím proč,prostě rozklikla😱. Četla jsem to vše jedním dechem,je to tak úžasně napsané,že jsem úplně zapomněla,že na plotně rozhřejvám sádlo 😩a tak jsem z nej už jen vytáhla na škvarek seškvarenou mašlovačku🙄.
  Přeji vám hodně úspěchů ,jste BORCI. Moc zdravím z Hradce(naposledy,když jsme se spolu viděly, měla jsem pupek…ale těhotenskej😁,tak věřím,že si vzpomeneš,kdo ti píše 😉. Lenka

 • ZazWorld
  Z&Z world

  Ahoj, moc děkuju za pozitivní komentář. Jsem moc ráda, že všechno dobře dopadlo a jste s malým oba zdraví 🙂 Máme tady na stránce spoustu článků nejen o Zélandu, tak doporučuju ke čtení, ale nic u toho nevař ani nerozehřívej 😀 Měj se, Zuzka

 • ZazWorld
  Martin

  Dakujem za skvely clanok. S priatelkou mame taktiez WH visa a stale bojujeme ci sit alebo neist. Ale ked citam tie vase skusenosti, pride mi to este horsie ako v UK 😀 Taktiez mame obaja vysoke skoly, obaja sme pracvoali v odbore a odisli do Uk zlepsit si jazyk a taktiez prezivame podobne zazitky s pracou. No dufal som, ze na Zelande sa to uz konecne opat zlepsi a nieco si aj usporime, ale ako citam, tak asi ani nie 😀

 • ZazWorld
  Z&Z world

  Ahoj Martine, uspořit peníze se tady určitě dá. My jsme sem nejeli s tím vydělat si tu velký peníze, spíš si Zéland užít a prací pokrýt vynaložené výdaje. To, že jsme někdy pracovali jen 20 hodin týdně nebo pracovali zadarmo (woofing) byla naše volba. Známe spoustu cestovatelů, kteří tu pracují hodně a hodně ušetří. Jestli se tu dá najít práce v oboru na úrovni Vysoké školy nevím, ale pokud máte dobrou angličtinu a chtěli byste zůstat déle na jednom místě, myslím, že to není nemožné. Přejeme hodně štěstí na Zélandu! Zuzka a Zbyněk

 • ZazWorld
  Marketa

  Suprovej článek! Taky jsme chtěli s přítelem na Zéland, ale nakonec se rozhodli pro mezipřistání v Anglii, ze které se nakonec asi stane konečná země 🙂 Krásné fotky a super shrnutí možností práce

  http://www.secretsofm.blogspot.com

 • ZazWorld
  Jarda

  Pěkně psaný, NZ a Napier je to pro mě, byl jsem ta na měsíc v únoru po několikátý a zase někdy dojedu, tak si o těch místech rád přečtu i názory ostatních, ale nikdy jsem o tom takhle nepsal, Vaše články můžou hodně pomoct cestovatelům kteří tam míří poprvé. Jarda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.