ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Woofing na Novém Zélandu

23 března 2017 2 Komentářů
WOOFING_NZ

Prací na Zélandu si mladí cestovatelé s Working Holiday Vízy mohou vydělat celkem pěkné peníze. Nevýhodou však je, že během práce člověk setrvává na konkrétním místě a nemá bohužel dostatek času a možností, aby mohl cestovat.

Většina lidí tak na Zélandu nezůstává na jednom místě déle než pár měsíců. Téměř každý si udělá mezi sezónními pracemi „neplacenou dovolenou = zůstane nezaměstnaný“ a využívá tak příležitosti prozkoumat tuto krásnou zemi.

DCIM100GOPROG0043273.

Cestování po Zélandu je ale poměrně nákladná záležitost. Kdo není ochotný se na cestách uskromnit na minimum, tím mám na mysli třeba přespávat za každého počasí v autě ve free kempech, kde není ani sprcha, vynechat kavárny, restaurace a turistické atrakce a zkrátka šetřit o sto šest, ten by měl počítat s každodenními vysokými výdaji.

Fajnovým kompromisem v této situaci může být woofing.

IMG_20161121_144647

Co to je woofing?

Zpravidla práce 4 hodiny denně výměnou za slušné ubytování, snídani, oběd a teplou večeři. Helper (ten, kdo pracuje) může na woofingu zůstat pár dní nebo i několik týdnů, záleží na domluvě obou stran. Pracovní doba je často flexibilní a lze využít i možnosti pracovat jeden den více hodin a druhý den mít volno.

IMG_20161029_111438

Win win projekt

Díky woofingu neutrácíme žádné peníze za bydlení a jídlo a máme každý den dost volného času, abychom mohli cestovat po okolí nebo se věnovat svým zájmům. Zároveň to není nuda, protože se po týdnu můžeme posunout o dům dál. Poznáme nové lidi, zkusíme si jinou práci, ochutnáme nové recepty a procestujeme nová místa.

Na Zélandu woofování opravdu frčí, od severu na jih není region, kde by nebyly dostupné nějaké nabídky. Jedna naše předchozí hostitelka definovala woofing jako „win win“ projekt, z kterého profitují všichni zúčastnění. Helpeři jsou pro místní hostitele nejen relativně levnou pracovní silou, ale také příležitostí poznat lidi z celého světa. Hostitelé jsou většinou velmi přátelští lidé, kteří sami rádi cestují a seznamují se s jinými kulturami.

DCIM100GOPROG0571471.

Jak najít woofing?

My využíváme stránku helpx.net, kam jsme se zaregistrovali, zaplatili poplatek (asi 20 dolarů) a vytvořili jsme si svůj profil. Otevřela se nám tím možnost prohlížet si nabídky dostupných woofingů a kontaktovat hostitele, kteří nás zaujali a rádi bychom u nich woofovali.

O jakou práci s jedná?

Stránka nabízí širokou škálu možností. Nejčastěji se zde objevují nabídky pomoci v domácnosti a na zahradě, práce na farmě, au pair pozice nebo accommodation business – tzn. pomoc v oboru hotelnictví.

IMG_20161020_130536

Kde všude je možné woofovat?

Ačkoliv máme zatím osobní zkušenosti jen s woofováním na Zélandu, všimli jsme si, že, zmíněná webová stránka, která navíc není jediná svého druhu, nabízí woofingy po celém světě. Dokonce i v Čechách! Inzeráty českých hostitelů však spíš připomínají horší epizody z reality show Farmář hledá ženu.

IMG_20161021_112230

Nepodcenit hodnocení

Krátce po příjezdu na Nový Zéland, v říjnu 2016, jsme se jako nezkušení helpeři vydali na náš první woofing k takové alternativní rodině, abstinentům vegetariánům, kteří neposílají své děti do školy a vzdělávají je sami. Na tom všem nám nepřišlo nic divného, naopak nás to zaujalo, tedy až do chvíle, než jsme k nim přijeli. Spali jsme na zemi na matraci, všude nepořádek a nebyl tam internet ani mobilní signál. Tato nepříjemná zkušenost nás naučila, abychom nepodceňovali recenze hostitelů od předchozích helperů. Rozhodli jsme se, že už se nikdy znovu nevydáme na místo bez pozitivních komentářů.

IMG_20161101_104414 16.08.18

Každý woofing je jiný

Naše druhá woofingová zkušenost byla naopak úplně úžasná. Konkrétně to popisujeme v našem článku s názvem Zasadili jsme strom. Díky woofingům jsme si zkusili činnosti, které by mě předtím, jako holku z města pracující v kanclu, nikdy ani nenapadly. Zasadili jsme několik stromů, natírali plot a zahradní nábytek a naučili jsme se stlát postele dle hotelového standardu. Někdy jsme ani nemuseli pracovat celé 4 hodiny denně, vždy záleží na hostiteli a konkrétní domluvě.

IMG_0728

Dlouhodobé ubytování

Existuje také možnost najít si k placenému úvazku ještě woofing a získat tak ubytování zdarma. Toho využily naše kamarádky, které byly na Zélandu před dvěma lety. Peníze vydělávaly prací v restauraci a k tomu ještě každý den uklízely hostel, ve kterém pak mohly zadarmo několik měsíců bydlet a ušetřit si tak víc peněz.

IMG_20161113_104024

Woofing na rozjezd

Woofování pro nás bylo také ideální příležitostí, jak se rozkoukat v místě, kde jsme se posléze chtěli na několik měsíců usadit a najít si placenou práci. Zatímco jsme v městečku Paihia woofovali v domě na pláži, během volných odpolední jsme si sháněli zaměstnání a dlouhodobé ubytování. Díky zázemí woofingu jsme nebyli ve stresu, že musíme ihned něco zajít a vzít každou nabídku práce, která by se nám nelíbila.

Na Zélandu jsme si za posledních pět měsíců vyzkoušeli několik woofingů i placenou práci a obě možnosti doporučujeme. Jsou to zkušenosti, na které budeme v budoucnu rádi vzpomínat.

== E- SHOP NÁRAMKY ==

Náramky z Bali

 • ZazWorld
  Markéta Janoušková

  Ahoj 🙂 hrozně se mi celý příspěvek líbí. Hned jsem rozklikla ten další: “Zasadili jsme strom”. Nejvíc mě pobavily tyto věty:
  Inzeráty českých hostitelů však spíš připomínají horší epizody z reality show Farmář hledá ženu. 😀 ajaj… dokážu si to barvitě představit..
  a naučili jsme se stlát postele dle hotelového standardu. 😀 taky dobrý skill do vlastní domácnosti 🙂
  Jinak o Woofingu jsem nikdy předtím neslyšela, takže děkuji za informace, zní to moc krásně, možná až moc ideálně, ale proč by to nemohlo fungovat – když si čtete recenze na hostitele od předešlých helperů 🙂
  Jen tak dál! Fandím 🙂

  • ZazWorld
   Z&Z world

   Díky moc za fandění, tvůj komentář nás potěšil! odpověděla jsem ti u článku Zasadili jsme strom 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.