ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Zpět doma, co nás tu překvapuje?

22 ledna 2018 5 Komentářů
Pivo na Bali

Po více jak 14 měsících jsme se ocitli zpátky v Čechách a nestačíme se divit. Všímáme si věcí, které jsme dříve považovali za naprosto samozřejmé, a teď nám přijdou neobvyklé.

Alkohol

Na Novém Zélandu i na Bali je cena alkoholu výrazně vyšší než u nás. Jen pro představu, kolik stojí lahvové pivo:

  • NZ       0,3l místního piva       od 30 Kč
  • Bali      0,3l místního piva       od 31 Kč
  • ČR        0,5l místního piva       od 7kč !! (v akci)

Řízení na pravé straně

Téma, které jsme v našich článcích zmiňovali už několikrát, je řízení na opačné straně silnice. Už jsem si ze Zélandu a z Bali na levou stranu tak zvykl, že je pro mě teď naopak nezvyk řadit se do pravého pruhu. Navíc je tady v Čechách tolik pravidel a dopravních značek! Na Bali běžně jezdím po chodníku a značky téměř neznají.

doprava na bali

Zima a tma

Že bude v Čechách v prosinci a v lednu zima jsme asi čekali. Ano, nepříjemná změna, ale nejsme z toho v šoku. Co nás ale překvapilo je neustálé šero a velmi málo slunečních dní. Venku trávíme výrazně méně času než na Bali nebo na Zélandu a jsme z toho počasí více unavení.

Hory

Jídlo

Po návratu do Čech naše chuťové pohárky tančily radostí, tolik dobrot všude kolem! Ne že bychom neměli rádi asijské jídlo a čerstvé tropické ovoce, které si na Bali dopřáváme ve velkém, ale výběr potravin obecně je v Čechách pestřejší. Navíc jídlo od babiček nemá konkurenci nikde na světě. Už jsem za ten měsíc přibral 4kg!

Jidlo

Obchody

V západní společnosti jako je Evropa nebo Nový Zéland jsme zvyklí na hojnost všeho a všude. Ani si neuvědomujeme, že v obchodech, které mají otevřeno od rána do noci, seženeme vše, co potřebujeme. Na Bali to rozhodně neplatí a během shánění vybavení do domu jsme si dost užili. Buď vůbec neměli to, co jsme potřebovali nebo jen velmi omezený výběr. Smlouvali jsme ceny a marně čekali na dohodnutý dovoz věcí až do domu.

Nedělní trhy na pláži

Pitná voda

Na Bali neteče z vodovodu pitná voda. Musíme kupovat barely, jinak by nás pěkně potrápily zažívací obtíže. Jednou jsme se dívali na český film, kde si slečna natočila skleničku vody z vodovodu. První co nás v tu chvíli napadlo „co to sakra dělá?“ 😀 První dny v Čechách to byl velký nezvyk a několikrát se mi stalo, že jsem šel do koupelny s lahví s vodou, abych si mohl vyčistit zuby.

Pivna voda na Bali

Pravidla

Na každou blbost je tady nějaký papír nebo pravidlo! Na každém úřadě, poště, nebo obchodě musíme něco podepisovat. Souhlas s tímhle, převzal jsem, rozumím poučení atd. Další věc je, že na Zélandu jsme nenarazili na protivného, neochotného úředníka zatímco v Čechách o ně není nouze.

Na silnici se sotva stíhám dívat na to, kolik jedu, abych náhodou nepřehlédl nějakou ceduli, která mě na něco upozorňuje nebo přikazuje! Nikdy jsem si nevšiml, kolik pravidel a dopravních značek vlastně máme a jak málo se pak místo toho soustředím na samotnou jízdu.

doprava na bali

Na Bali žádné pravidla na silnici nenajdete, a přesto všichni vědí, co mají dělat, a jak se chovat!

Náramky přímo z BALI >> E- SHOP

Náramky z Bali

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.