ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Zasadili jsme strom

2 listopadu 2016 4 Komentářů
DCIM100GOPROGOPR1312.

Máme se báječně! Jsme na skvělém místě u fajnových lidí. Zbyněk prohlásil, že chce, aby ho adoptovali 😀 ale od začátku…

Jak jsme už popisovali v 1.článku, s Kenem a Jaynie, u kterých jsme získali první zélandskou “pracovní” zkušenost, jsme se po pár dnech (rádi) rozloučili a fajnové útočiště jsme našli v placeném ubytování u Mika a Aniky na farmě poblíž města Hamilton. Když jsme pořádkumilovné Anice a Mikovi vyprávěli o naši wooferské zkušenosti, o lidech, kteří abstinují a neuklízejí, Mike se napil vína a prohlásil, že tyhle “dirty” hipísáky moc nemusí 😀 .

IMG_20161028_143213

Během těch pár dní, kdy jsme byli dobrovolně bez práce, jsme se rozhodně nenudili. Kromě výletování po okolí jsme si zařídili pojištění auta, vyřešili problém s elektronickým bankovnictvím a zkoukli sérii Gilmorek. Také jsme každý den obepisovali různé nabídky woofingů (práce 4 hod denně za stravu a ubytování). Odepsala nám sympaťanda Karen, ať v pátek 28.10. dorazíme do Waiuku, městečka na západním pobřeží v “okresu/kraji” Auckland. Stavili jsme se u moře, na krásné černopísečné pláži Karioitahi, jen 6 km od našeho nového dočasného doma.

DCIM100GOPROG0441270.

Cestou z pláže jsme “vibrovali”, aby byl woofing u Karen fajn. Naše přání byla více než vyslyšena. Přivítala nás sympatická rodina a v jejich obřím domě nám byl přidělen obří super pokoj alá Hilton***** s vlastní obří koupelnou a vyhřívanou postelí. Jo! Normálně u postele je ovladač, kterým si můžu zapnou hřejivou deku zabudovanou pod prostěradlem. Já jsem ten typ co spí i v létě v tlustých ponožkách, takže nechápu, jak jsem bez týhle vymoženosti mohla doteď žít.

Hned vedle našeho pokoje je bazén, sauna a vířivka. Mají asi 5 ložnic (každá pochopitelně vlastní koupelnu), 2 obýváky (jeden je “náš”), asi 10 aut, motorky a loď. Součástí rodiny je taky kočka a pes, kterej vypadá jako komisař Rex, ale přijde mi menší než ten v televizi (asi kříženec?). Karen nám velmi ochotně všechno vysvětlila a ukázala. Také sepsala seznam úkolů na následující dny – zahradničení a jarní úklid. Tím si odpracováváme tohle top ubytování, stravu a také pivo, které je pravidelně doplňováno do ledničky a můžeme si ho volně brát.

thumb_G0471318_1024

Jedním z úkolů bylo zasadit na zahradě 6 stromů. Ačkoliv se věnuji hlavně úklidu domu a práce na zahradě je teda spíš Zbyňkova parketa, šanci zasadit strom na Zélandu jsem si nechtěla nechat ujít. Byla to pěkná fuška a být na to sama, tak to dělám ještě teď 😀 .

Zuza_strom

Hlavním jídlem dne je na Zélandu večeře. Na rozdíl od nás v ČR, oběd moc neřeší a většinou si dají jen nějaký sendvič nebo něco menšího. Uvařit večeři pro celou rodinu je také součást naší práce. Vzhledem k tomu, že jsou milovníci masa, tak u nich se svými vege recepty moc nepochodím. Zbyněk je však moc dobrý kuchař, a tak dáváme síly a nápady dohromady a sklízíme velký úspěch. Vařili jsme zatím bramborovou kaši s řízky, špízy s americkými bramborami a pečená stehna se zeleninou a rýží. Výhodou je, že jsme v domě celý den sami a rodina se schází až k večeři.

IMG_20161102_192803

Každý den po práci něco podnikáme. Rádi jezdíme na blízkou pláž. Jsme na západním pobřeží, tak můžeme pozorovat nádherný západ slunce. Vždycky, když se začne stmívat, tak si uvědomíme, že v Čechách zrovna slunce vychází a teprve začíná den, který tady pomalu končí.

IMG_20161031_193336

V sobotu večer byla ve městě slavnost zakončená nádherným, asi hodinu trvajícím ohňostrojem. Úplně WOW, ohňostroj tady teda opravdu umí.

IMG_20161029_204331

Přestože obvykle dáváme přednost procházkám autem a cyklistika nás nikdy příliš netankovala, jedno odpoledne jsme využili nabídky půjčit si kola a vyrazili jsme na projížďku po kopcovitém městečku.

thumb_G0461306_1024

Začali jsme tu chodit běhat a opravdu se cítíme jako doma. Včera večer jsme si s rodinou navzájem promítali naše cestovatelská videa. Jejich záběry z Cookových ostrovů nás naprosto uchvátily a okamžitě jsme si tuto destinaci připsali na náš cestovatelský bucket list.

Bucket_List

Zítra nevaříme, tak odpoledne vyrazíme na výlet po různých plážích, které nám byly doporučeny od Karen. Nabídla nám, že tu můžeme být i přes víkend, čehož moc rádi využijeme. V pondělí nebo v úterý vyrazíme směr sever severního ostrova, tedy nejteplejší části Nového Zélandu. Ve středu 9. listopadu nás totiž čeká nový woofing v městečku Paihia. Doufáme, že to tam bude minimálně tak skvělý jako tady ve Waiuku!

new-zealand-black-hi

Dneska nám byla konečně přidělena daňová čísla, takže začíná být aktuální shánění placené práce. Zatím se nám docela líbí woofování, tzn. nic neutratíme a zároveň máme dost volného času, abychom užívali krásy Zélandu. Nicméně vydělat si peníze určitě chceme. Jsme však bez obav, brzy na nějakou fajnovou výdělečnou práci určitě narazíme 🙂 .

= Galerie =

 • ZazWorld
  Anna

  Tý jo! naprostá bomba! 🙂 Tu dečku pod prostěradlo si někam napiš .. takových věcí tam určitě objevíš spousty a abys to tu pak nezapomněla pořídit :-)) Užívejte krásného počasí, tady už se pomalu blíží zima a naše “období teplých ponožek”.

  Mějte se fanfárově a nezapomeňte nám sem hodit zase nějakej článek.

  P.S. my od včerejšího dne máme oficiální bydlení – jelikož tam ale nemáme ještě ledničku, a já jsem na jídlo docela vysazená, tak se budeme stěhovat až s ledničkou 😀

  Čáo! Ančí

 • ZazWorld
  Markéta Janoušková

  Vyhřívaná postel! Waaaaa! Taky mám tady ve Walesu vyhřívanou deku 😉 a je to prostě paráda.
  To jídlo vypadá moc dobře 🙂 byla bych možná trochu nervózní, co uvařit úplně cizím lidem (ze začátku Vašeho pobytu). Ale zélanďané museli být unešeni :).
  Máte nějaký post jenom o tom, jak to na NZ chodí s daněmi? Zmínila jsi daňová čísla, tak by mě zajímaly i nějaké podrobnosti 🙂 Děkuji, ahoj!

  • ZazWorld
   Z&Z world

   Ahoj, děkujeme za komentář 🙂 oba máme Working Holiday Víza na 1 rok, to znamená, že tu můžeme legálně pracovat. Po příjezdu jsme si na poště vyřídili potřebné formuláře (nic složitého) a za 2 týdny nám bylo přiděleno IRD = daňové číslo, které vždy jen nahlásíme zaměstnavateli a díky tomu můžeme pracovat. Z našich mezd se klasicky strhává daň – záleží na výši výdělku a budeme si moct také požádat o nějaké vrácení daní (něco jako v ČR), to budeme teprve zjišťovat, ale prý by to nemělo být nic složitého. Celkově je Zéland poměrně nebyrokratický, vše se dá snadno vyřídit na poště. Hlavní je mít platná pracovní víza a pak už nic není problém. Kdybys měla nějaké konkrétní otázky, klidně mi napiš na zuzana.plotova@gmail.com
   Měj se hezky, Zuzka

 • ZazWorld
  Woofování na Zélandu - ZaZ na Zélandu a Bali

  […] zkušenost byla naopak úplně úžasná. Konkrétně to popisujeme v našem článku s názvem Zasadili jsme strom. Díky woofingům jsme si zkusili činnosti, které by mě předtím, jako holku z města […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.