ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Vánoce na BALI

7 srpna 2016 Žádné komentáře

Naše první větší cesta a zároveň i první zkušenost se stříháním videa.

Chtěli jsme strávit zimu v teple a vidět se s kamarádkami Pájou a Luckou, které byly tou dobou na Novém Zélandu. Napadlo nás sejít se v „půl“ cesty a oslavit společně Vánoce a Silvestra v balijském ráji. Letenky jsme sehnali přes Oldu Théra a na cestu jsme vyrazili 13. prosince.

Trasa_Bali

Cestou jsme mohli z Hong Kongského letiště obdivovat krásný východ slunce a ani jsme se nenadáli a už jsme se vítali s holkama, které na nás čekaly u bazénu vily, kde jsme byli ubytovaní. Ve vile panovala pohodová atmosféra (jak jinak že ☺). „Majitel“ Čech Cyril nám půjčil skútry, což je nezbytný dopravní prostředek na Bali. Není výjimkou, že na skútru jezdí celé rodiny a balijci na něm převáží kde co.

IMG-20141229-00213

Po pár minutách jízdy na skútrech jsme dojely na krásné pláže (např. Pandawa beach) nebo do warungu, typického indonéského bufetu, kde talíř plný jídla vyšel v přepočtu na 30 Kč.

IMG-20141215-00054

Na Bali je něco výrazně levnější, jako například benzín, cigarety a jídlo ve warungu, ale některé potraviny a hlavně alkohol jsou zase výrazně dražší než u nás. Pivo Bintang jsme si však občas dopřáli. Největší luxus na Bali bylo čerstvé exotické ovoce, které nám každý den nosila až pod nos babča od vedle „mama Varna“.

IMG-20141217-00085

Bali je krásný ostrov a ne nadarmo se mu přezdívá ráj. Krásné pláže, výhledy na oceán, rýžová pole, sopky, vodopády,.. to jsou hlavní důvody, proč stojí za to Bali zažít. Na druhou stranu na Bali se setkáte také s čtyřproudovými dálnicemi plnými smogu, blikajícími fastfoody, odpadky, špínou a polorozbořenými stavbami. Jedním z velkých plusů jsou však místní přátelští obyvatelé, kteří spoluvytváří pohodovou volnou atmosféru na celém ostrově.

IMG_4670

Krásné vzpomínky máme z cestování lodí po okolních malých ostrůvkách Gili islands. Jakoby se tam zastavil čas, motorová vozidla nejsou povolena a lidé se přepravují koňským spřežením nebo na kole, což byl na Gili náš hlavní dopravní prostředek. Vzpomínky na dvaceticentimetrového pavouka na vnitřní straně chýše, kde jsme se ubytovali, už tak kouzelné nejsou ☺ ale včas jsme před ním utekli ☺ Pokud se vydáte na Bali, jednohlasně doporučujeme zavítat i na Gili ostrůvky.

Vánoce se na Bali moc neprožívají. Balijci mají sami asi 300 svátků za rok a Štědrý večer mezi ně nepatří. My jsme si je oslavili po svém – teplota vzduchu 30 stupňů, žádné cukroví ani stromeček. Den jsme strávili na pláži, povečeřeli jsme v místní Kat´s restauraci a dárky jsme si předali ve vile.

Největší vzrůšo byla zpáteční cesta na letiště. Pája s Luckou během dovolené mluvily o tom, že by si přály zažít last call a být mezi posledními cestujícími, kteří ještě nenastoupili do letadla a musí být vyvoláváni. Neměly na to odvahu a nemyslely to příliš vážně. To ještě netušily, že vyslané přání se jim brzo splní. Domluvený taxík nedorazil, protože řidič havaroval. Balijci nejsou zvyklí takové skutečnosti oznamovat – prostě jen nepřijedou. Náhradní auto dorazilo s velkým zpožděním a konečně jsme se mohli vydat do ucpaných ulic, kde probíhaly oslavy nějakého z mnoha balijských svátků. Pája si zapomněla mobil ve vile, ok vrátíme se pro něj, ale nervozita stoupá. V koloně před letištěm jsme si představovali kolik tisíc budou stát nové letenky. Stihli jsme to, ale holky, kterým letělo letadlo o něco dříve, zažily během sprintu ke gejtu vytouženou poslední výzvu.

Ani jsme se nestihli pořádně rozloučit, když Pája s Luckou seděly v letadle zpět na Nový Zéland a my se museli vrátit do reality školy, práce a sněhu. Stálo to za to a rádi na společnou dovolenou v ráji vzpomínáme.

U našeho Z&Z ostrovního cestování ještě nějakou dobu zůstaneme ☺. Za pár dní se chystáme na Mallorcu a v říjnu nás čeká dobrodružství na ostrovech Nového Zélandu! Rádi bychom také navštívili nějaký thajský ostrůvek během našeho osmidenního stopu v Bangkoku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.