ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

První měsíc na Bali

23 červnaec 2017 1 Komentář
DCIM100GOPROG0013886.

Už jsme vkročili do druhého měsíce našeho balijského dobrodružství. Co jsme za první týdny všechno stihli?

1. Rozkoukat se

Co si budeme povídat, Bali je Asie a věci tu zkrátka nefungují stejně, jako jsme zvyklí z Evropy nebo ze Zélandu.  Zařízením čehokoliv, co by mohlo zdánlivě trvat pár minut, tu většinou strávíme půl dne.

.

Už jsme se ale celkem přizpůsobili, začínáme se orientovat v místních cenách a sortimentu zboží, zvykáme si na zdejší produktivitu práce (lenost), rušnou dopravu v ulicích měst a jen tak něco nás nepřekvapí tak, jako ze začátku.

Kravy

2. Začít nesnášet warungy

Warung je typický balijský bufet u silnice. Stravují se tu hlavně místní, a i když nám, jako turistům, určitě účtují vyšší ceny, za porci jídla zaplatíme 20-40 Kč. Ve warungu se raději vyhýbáme masu a tak si většinou dáváme rýži, nudle, zeleninu a různé kukuřičné nebo tofu placky. Ze začátku jsme byli nadšení a ve warungách jsme se stravovali i dvakrát denně. Po asi čtyřech týdnech jsme se místní stravy přejedli a zatoužili po něčem „normálním“.

b

3. Vypít asi 20 kokosů

Kokosová voda, kterou pijeme brčkem přímo z kokosu je vynikající a navíc je prý tento lahodný drink plný vitamínů a minerálních látek přezdívaný jako přírodní iontový nápoj. Dá se tu koupit na každém rohu za cca 17 Kč.

kokos

4. Najít dům

Jak jsme hledali a našli dům, popisuju v jednom z předchozích článků. Jedná se o úplně novou dvoupokojovou vilu s bazénem a výhledem na rýžové políčko kousek od pobřeží.

Uvodka

5. Dvakrát se stěhovat

Protože je dům stále ve fázi dokončování a stěhujeme se tam až v srpnu, zařizovali jsme si jiné dočasné bydlení.  Stěhovali jsme se dvakrát, než jsme našli slušné místo za dobrou cenu. Sice tu není bazén a výhled z pokoje je pouze do vysoké zdi, ale brzy se přesouváme „domů“ a tam to bude ♥.

Bali ubytovani

6. Vyrábět náramky

Vyrábění korálkových náramků je mým koníčkem už delší dobu. Před odjezdem na Zéland jsem všem blízkým vyrobila náramek „na památku“ a s tvorbou jsem pokračovala i na cestě.

naramky-header

Baví mě nakupovat korálky z minerálních kamenů všude po světě, kde zrovna narazím na korálkové obchody.  Ráda tvořím, kombinuju barvy a vyrábím střapečky z barevných bavlnek.

náramek do článku

Právě teď míří zásilka 60 nových náramků z Bali do ČR. Ještě zbývá posledních pár volných kousků – mrkněte na facebook Z&Z beads.

7. Navštívit nejméně 20 pláží

Během hledání domu k pronájmu jsme projeli na skútru pěkný kus ostrova a navštívili nespočet nádherných pláží. Blízko místa, kde bydlíme, se nachází řada pláží, kam se jezdíme často vykoupat a zablbnout si ve vlnách.

h

8. Rozbít a spravit počítač

Tento příběh jsem už popisovala v článku O nás na Bali. Z ničeho nic nám umřel Macbook a vypadalo to, že to je jeho konečná. Naštěstí jsme objevili šikovného Indonésana, který v podstatě na koleni počítač rozebral a zvládl opravit.

9. Ztratit a najít telefon

Pokud jste nečetli minulý článek o tom, Jak jsme vyzráli nad balijským zlodějem, v němž se dozvíte, jaký je Zbyněk hrdina a nezalekne se žádné situace, doporučujeme napravit.

IMG_2198

Doufáme, že desátým bodem seznamu bude brzy bod „Navštívit místní balijskou svatbu“. Byli jsme totiž na jednu předběžně pozvaní. Je to prý velká sláva.

  • ZazWorld
    J.P. Sedlo

    Dobrý den, stihli jste toho dodnes asi mnohem více, ale i tak jste první měsíc měli asi dost těžký. Nicméně svoboda je jedna z věcí, která to vyvyžuje:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.