ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

První měsíc na Bali

23 červnaec 2017 Žádné komentáře
DCIM100GOPROG0013886.

Už jsme vkročili do druhého měsíce našeho balijského dobrodružství. Co jsme za první týdny všechno stihli?

1. Rozkoukat se

Co si budeme povídat, Bali je Asie a věci tu zkrátka nefungují stejně, jako jsme zvyklí z Evropy nebo ze Zélandu.  Zařízením čehokoliv, co by mohlo zdánlivě trvat pár minut, tu většinou strávíme půl dne.

.

Už jsme se ale celkem přizpůsobili, začínáme se orientovat v místních cenách a sortimentu zboží, zvykáme si na zdejší produktivitu práce (lenost), rušnou dopravu v ulicích měst a jen tak něco nás nepřekvapí tak, jako ze začátku.

Kravy

2. Začít nesnášet warungy

Warung je typický balijský bufet u silnice. Stravují se tu hlavně místní, a i když nám, jako turistům, určitě účtují vyšší ceny, za porci jídla zaplatíme 20-40 Kč. Ve warungu se raději vyhýbáme masu a tak si většinou dáváme rýži, nudle, zeleninu a různé kukuřičné nebo tofu placky. Ze začátku jsme byli nadšení a ve warungách jsme se stravovali i dvakrát denně. Po asi čtyřech týdnech jsme se místní stravy přejedli a zatoužili po něčem „normálním“.

b

3. Vypít asi 20 kokosů

Kokosová voda, kterou pijeme brčkem přímo z kokosu je vynikající a navíc je prý tento lahodný drink plný vitamínů a minerálních látek přezdívaný jako přírodní iontový nápoj. Dá se tu koupit na každém rohu za cca 17 Kč.

kokos

4. Najít dům

Jak jsme hledali a našli dům, popisuju v jednom z předchozích článků. Jedná se o úplně novou dvoupokojovou vilu s bazénem a výhledem na rýžové políčko kousek od pobřeží.

Uvodka

5. Dvakrát se stěhovat

Protože je dům stále ve fázi dokončování a stěhujeme se tam až v srpnu, zařizovali jsme si jiné dočasné bydlení.  Stěhovali jsme se dvakrát, než jsme našli slušné místo za dobrou cenu. Sice tu není bazén a výhled z pokoje je pouze do vysoké zdi, ale brzy se přesouváme „domů“ a tam to bude ♥.

Bali ubytovani

6. Vyrábět náramky

Vyrábění korálkových náramků je mým koníčkem už delší dobu. Před odjezdem na Zéland jsem všem blízkým vyrobila náramek „na památku“ a s tvorbou jsem pokračovala i na cestě.

naramky-header

Baví mě nakupovat korálky z minerálních kamenů všude po světě, kde zrovna narazím na korálkové obchody.  Ráda tvořím, kombinuju barvy a vyrábím střapečky z barevných bavlnek.

náramek do článku

Právě teď míří zásilka 60 nových náramků z Bali do ČR. Ještě zbývá posledních pár volných kousků – mrkněte na facebook Z&Z beads.

7. Navštívit nejméně 20 pláží

Během hledání domu k pronájmu jsme projeli na skútru pěkný kus ostrova a navštívili nespočet nádherných pláží. Blízko místa, kde bydlíme, se nachází řada pláží, kam se jezdíme často vykoupat a zablbnout si ve vlnách.

h

8. Rozbít a spravit počítač

Tento příběh jsem už popisovala v článku O nás na Bali. Z ničeho nic nám umřel Macbook a vypadalo to, že to je jeho konečná. Naštěstí jsme objevili šikovného Indonésana, který v podstatě na koleni počítač rozebral a zvládl opravit.

9. Ztratit a najít telefon

Pokud jste nečetli minulý článek o tom, Jak jsme vyzráli nad balijským zlodějem, v němž se dozvíte, jaký je Zbyněk hrdina a nezalekne se žádné situace, doporučujeme napravit.

IMG_2198

Doufáme, že desátým bodem seznamu bude brzy bod „Navštívit místní balijskou svatbu“. Byli jsme totiž na jednu předběžně pozvaní. Je to prý velká sláva.