ZaZ na Bali

Blog o životě na Bali a Novém Zélandu

ZaZ na Bali

Dovolená na Bali

13 května 2018 Žádné komentáře
Dovoelaná na Bali

Rozhodli jsme se jet na dovolenou na Bali. Zní tu trochu zvláštně, když na Bali žijeme, ale je to v podstatě to samé, jako když jedete z Pardubic na Šumavu nebo do pražské ZOO.

Ostrov Bali je svou rozlohou srovnatelný s průměrným českým krajem, ale abyste poznali všechny krásy Bali a jeho okolí, bylo by to tak na měsíc cestování.

1_Bali

Jih ostrova nabízí krásné bílé surfařské pláže a vysoké útesy, vnitrozemí ostrova je plné rýžových políček, vodopádů, sopek, hor a balijských chrámů. Východní cíp je typický svými černými plážemi a možnostmi poznávat podmořský život se šnorchlem.

Tak když jsme měli začátkem května v naší vilce volno bez hostů, rozhodli jsme se toho využít a vyrazit za dobrodružstvím. Chtěli jsme navštívit naše oblíbená místa a také objevit plno nových.

Lodí jsme dorazili na jeden ze tří ostrůvků Gili na Gili Air, který svoji rozlohou 15km2 a zákazem provozu aut a motocyklů připomíná ráj na zemi.

2_bali dovolená

Gili ostrůvky jsme navštívili poprvé v prosinci 2014 a mnoho se toho změnilo. Zatímco tři roky zpátky jsme vystupovali z lodi do vody přímo na pláži, dneska už mají postavený přístav, všude je plno restaurací a možností ubytování.

Co nás ale překvapilo ze všeho nejvíce, byly hromady sutí a nově vybudované betonové okraje ostrova. Představte si, že tam kde byla dříve pláž s pozvolným vstupem do moře je nyní velký betonový schod a až za ním začíná pláž.

3_ananas na Bali

Nedávno jsme se dívali na dokument o globálním oteplování s Leonardem DiCaprio s názvem „Je s námi konec?“. Mluví se tam mimo jiné o zvyšování hladiny oceánů jako o jednom z důvodů oteplování. Miami zvedá své pobřeží a některé ostrůvky v Tichomoří se pomalu potápí. Napadlo nás, že by to mohl být i důvod, proč zvedají pevninu na ostrůvku Gili.

Je to pouze naše domněnka, která nám začala připadat mnohem skutečnější po tom, co jsme objevili místo, kde jsme byli v prosinci 2014 ubytovaní.

FOTO 2014_dovča

Poznali jsme to podle domku na stromě, který byl typický pro pláž u našich bungalovů. Koncem roku 2014 byla za domkem na stromě relativně dlouhá pláž plná lehátek a stolů, kde jsme s oblibou snídali. Nyní jsme našli strom, který byl za přílivu skoro ve vodě. Po baru a lehátkách ani vidu ani slechu. Mrzí mě, že k tomu nemáme fotodokumentaci.

Snad jen jedno foto srovnání. Zatímco před třemi lety byly všude po plážích ostrova barevné cedule, tentokrát jsme je našli trochu jinak.

Kolaz_Gili

Ostrůvek Gili Air má i přes své stavební úpravy a příval turistů své kouzlo a stojí za to ho navštívit. Měli jsme krásné ubytování u pobřeží v klidné části ostrova.

4_lodě_lombok

Půjčili jsme si kola a jezdili křížem krážem a hledali místa, kde nafotíme novou kolekci náramků. Focení nám vždy zabralo většinu dne a tak naši dovolenou z legrace hodnotíme jako služební cestu.

5naramky z Bali

Nejkrásnější z Gili ostrůvků je jednoznačně nejmenší z nich, Gili Meno, kde jsme strávili jeden celý den.

6_bali zuzka

Po návratu zpět na Bali naše dovolená nekončila. Ubytovali jsme se nejprve v Candidaese a poté v Amedu a navštívili jsme řadu krásných míst.

  • Vodní Palác Ujung

Místo, které si nás naprosto získalo. Málo turistů, pěkná architektura a seshora nádherný pohled na celý vodní palác s vyhlídkou na moře.

7_vodní_palác_bali

  • Chrám Lempuyang

Další plánovanou zastávkou byl známý chrám s vyhlídkou na třítisícovou aktivní sopku Agung. Náš skútr měl co dělat, aby cestou po strmých serpentýnách neuvařil motor. Z tohoto místa máme smíšené pocity. Každý chce mít fotku se sopkou v pozadí a podle toho to také u chrámu vypadá. Turisté tvoří dlouhou frontu, balijec píská na píšťalku a volá „další, další, ..“. Sotva jsem stačila zapózovat, už se do záběru hnali týpci předvádějící jakési bojové umění. ¨

vyhled_na_agung (1)

  • Vodní palác Tirta Gangga

8_tirta_ganga

Kouzelné místo, jehož ústředním lákadlem je možnost projít se po kamenech na vodní hladině a nakrmit kapry, které vám pro kus žvance div neskočí za krk.

9_náramky_bali

  • Obří houpačka

Asi nejvíce se mi, jakožto milovnici výšek, horských drah a adrenalinu líbilo na obří houpačce s krásným výhledem na moře, kde bych se nejraději houpala ještě teď.

10_houpačka_bali

Naši dovolenou hodnotíme jako více než vydařenou, sluníčko svítilo od rána do večera a viděli jsme spoustu krásných míst. Doporučení všem, kteří se chystají na dovolenou na Bali, nevynechejte ze svého programu památky na východním cípu Bali a pokud chcete maximálně zrelaxovat, navštivte krásné pláže a palmové háje na ostrůvcích Gili.

11_náramky_zaz beads

Na Bali vyrábíme náramky, maly a lapače snů z minerálních kamenů plné pozitivní energie 

Náramky z Bali